Російські військові застосували модифіковані безпілотники з термобаричною бойовою частиною в останніх атаках на Україну, заявили експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ). Аналіз уламків підтвердив, що ці дрони, здебільшого моделі "Shahed 136" (під російським маркуванням – "Герань 2"), були оснащені термобаричними зарядами, що значно підвищує їхню руйнівну силу.

Вперше докази використання безпілотників із термобаричною бойовою частиною з'явилися під час атак на Україну наприкінці жовтня 2024 року. Спеціалісти КНДІСЕ виїжджали на місця ураження і виявили фрагменти, що підтверджують застосування дронів з бойовою частиною цього типу. Як повідомили експерти лабораторії вибухотехнічних досліджень, серед уламків були знайдені керуючі плати китайського виробництва та російські блоки "Комета".

Термобаричний заряд. Фото: скріншот youtube
Термобаричний заряд. Фото: скріншот youtube

"Комета" – єдина російська технологія, яку встановлюють на цих дронах, але вона також використовується в інших типах боєприпасів, наприклад, у ракетах "Іскандер-М" та "Х-69", а також у деяких видах авіабомб і розвідувальних безпілотників. Цей компонент неможливо виготовити без застосування іноземних електронних деталей, зазначають експерти.

Термобаричні заряди створюють потужніші вибухи за рахунок використання кисню з навколишнього середовища для додаткового згоряння. Це дозволяє створити високий тиск і температуру на великій площі, завдаючи значних руйнувань і становлячи особливу небезпеку для цивільного населення. Подібні заряди здатні зруйнувати будівлі, завдаючи тяжких травм людям у радіусі дії вибуху - знищують їхні легені та слуховий апарат.

Популярні новини зараз
Навіть ТЦК не чіпатиме: яких спеціалістів омине мобілізація Селяни схопляться за голову: у скільки обійдеться податок на 1 гектар Мобілізація їм не страшна: кого не призвуть цієї осені Зміни для абонентів: з 1 січня лунатиме новий сигнал
Показати ще

Shahed-136. Фото: Youtube
Shahed-136. Фото: Youtube

Експерти застерігають, що використання таких дронів для атак на цивільну інфраструктуру має серйозні наслідки і може сприяти паніці серед населення, що ймовірно і є однією з основних цілей агресора. Російські військові запускають безпілотники з попередньо заданими координатами, не зважаючи на точність ураження, що підвищує ризик випадкових жертв і пошкодження інфраструктури.

Українські експерти продовжують досліджувати залишки боєприпасів, аби глибше зрозуміти нові модифікації та стратегії противника. Отримані докази є важливими для оцінки рівня загрози та посилення засобів захисту цивільних об'єктів. Національне слідство активно співпрацює з міжнародними партнерами для привернення уваги до випадків використання зброї, яка може порушувати міжнародне право та ставити під загрозу мирне населення.

Використання термобаричних боєприпасів вважається особливо цинічним і спрямованим на залякування, адже цей тип зброї широко застосовується для створення хаосу, порушення функціонування критичної інфраструктури та завдання значних моральних і психологічних втрат.

Нагадаємо, окупанти знущаються з українців: замість обіцяного тепла холодні батареї

Раніше ми розповідали про війська КНДР на фронті: експерт пояснив, чому Захід досі не реагує

Також, Захід хоче заморозити заморозити війну: рф збереже контроль за окупованими територіями