Багато хто запитує: чому більша частина росіян підтримує агресивну війну проти України? Економіст Олексій Кущ вважає, що одна із головних причин – вони ніколи не жили так добре, як зараз.

Про це він розповів у блозі "Ми – Україна".

окупанти на Донбасі
окупанти на Донбасі

Гроші вирішують все

Якщо порівняти 2021 та 2024 роки, то доходи росіян зросли з 705 млрд доларів до 1,095 трлн доларів. У середньому кожен росіянин отримує на 2600 доларів більше, ніж до війни. Причому прибутки зростають швидше, ніж витрати, а отже, у людей залишається більше грошей.

Популярні новини зараз
Морози і снігопади: в Україну суне буря, прогноз погоди на середину лютого Є час до 1 березня: яким знакам Зодіаку кінець зими принесе кардинальні зміни Затримають і відвезуть до ТЦК: через що в осіб з відстрочкою можуть бути неприємності Через що можна опинитися в "чорному списку" ТЦК і як з нього вибратися
Показати ще

Також помітно збільшилися банківські накопичення: у 2021 році приріст становив 18 млрд доларів, а у 2024 – вже 126 млрд доларів. З'явилися навіть "зайві" накопичення поза банками - ще 93 млрд доларів.

Кущ порівнює ситуацію з економікою США під час Другої світової війни: тоді, незважаючи на бойові дії, у країні спостерігалося зростання промисловості, зайнятості та заощаджень. У росії відбувається щось схоже – і це прибирає економічні причини для невдоволення війною.

Знищені російські НПЗ / фото: Telegram
Знищені російські НПЗ / фото: Telegram

А як же мораль?

Логічно припустити, що коли не гроші, то хоча б смерті на війні могли б вплинути на ставлення росіян. Але й тут російська влада все передбачила.

По-перше, втрати ретельно ховаються чи занижуються. Для порівняння: під час пандемії COVID-19 на росії померло близько 760 тисяч людей, але багато хто досі впевнений, що епідемію "вигадали".

На цьому фоні 500 тисяч загиблих за три роки війни – лише 0,33% населення, тобто приблизно 3 особи на 1000 жителів. Це надто маленькі цифри, щоби викликати масове обурення.

По-друге, російська пропаганда активно нейтралізує моральні сумніви. Війна подається як героїзм, а участь у ній – як соціальний ліфт. Наприклад, державному рівні просувається ідея, що ветерани з фронту займають важливі посади у регіонах.

Російські окупанти, Уніан
Російські окупанти, Уніан

Чому навчилася російська влада?

Кущ каже, що Кремль врахував помилки Афганської війни та Чечні. Замість того, щоб відправляти на фронт строковиків, набирають контрактників і пропонують високі зарплати, які в глибинці неможливо заробити. Це робить війну привабливою для багатьох.

Що робити Україні?

Економіст вважає, що Україні потрібно терміново запускати свою модель економічного зростання в умовах війни і тверезо оцінювати ситуацію на росії. Недооцінка противника – небезпечна помилка, особливо у війні.

Нагадаємо, замість реальної допомоги – годинник із золотим напиленням: місцева влада Торецька закуповує прикраси для військових

Раніше головний військовий священик РПЦ злякався "воїнів-звірів" ЗСУ: росію врятує лише "світло Боже"

Крім того, окупанти наживаються на горі сімей українських військовополонених: 3000 доларів за дзвінок із чоловіком